Anhack-Themostiam-HACKERS-CREW

Forumi eshte krijuar nga Themostiam.Ne kete forum do te jen aktive te gjitha temat vecanerisht ato te hacking,sepse kjo eshte arsyeja qe forumi eshte krijuar.Ju lutemi rregjistrohuni dhe na ndihmoni edhe juve duke postuar mesime te vlefshme


You are not connected. Please login or register

HTML tutorial Fillestar nga Themostiam

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 HTML tutorial Fillestar nga Themostiam prej Fri Apr 11, 2008 1:27 pm

HTML eshte gjuha me dominante ne ndertim te ueb-it. Permban nje kuptim qe e shpjegon strukturen e text-based informacionin ne dokument, qe perbehet nga ca tekste specifike psh: headings, paragraphs, lists, dhe kshtu me radhe - dhe e avancon tekstin me sene interaktive siq jan : fotot, format e tabelave, dhe ca pjes tjera. HTML eshte i shkruar ne form te tiketave (qe njihen ne gjuhen angleze si TAGS), dhe e rrethuar me kllapa "<..>". HTML po ashtu mundet mu bo n'disa menyra tjera ne dukjen e dokumentat/uebit, si psh. duke ja shtuar mbrenda gjuh tjera scriptuese t'cilat kan effect ne dukjen e webit.
Pakes shtes:
Pėr tė krijuar nje HTML dokument na nevojiten qė tė kemi tė instaluara kėto programe:
-Shfletuesin (Browserin) per shfletimin e HTML dokumenteve (p.sh. Internet Explorer, Firefox, Netscape...)
-Tekst editorin mė tė thjesht pėr punimin e HTML dokumenteve (p.sh.Notepad, Por njė ndėr programet mė tė mira ėshtė. "Arachnophilia" te cilin mun ta gjeni leht nė internet.

Ja njė ushtrim i thjesht (basic)..
Hapim Notepad dhe shenojm:

<html>
<head>
<title>Ushtrimi i Parė</title>
</head>

kto code-t qe po i shifni ne postin e easy4bendi quhen tags :
psh:

<html> e deklaron gjuhen e webit
<head> Fillon nje lloj Codi, por i cili nuk eshte i shikuar ne browser, zakonisht scriptat extra shtohen mbrenda ketu.
</head> mbyllja
<body> fillon codi ku qka do qe shkruajm ketu paraqitet ne browser per vizitort
</body> e mbyllin codin qe do te shiqohet prej vizitorve.
</html> me kete komand behet mbyllja e codit.

<html> hapet
</html> me "/" mbyllet.
<body>
<h1><center>AYIH<h1></center>
<p>HTML - Hyper Text Markup Language</p>
</body>
</html>

Shkojm te File>Save As..>edhe te File name e shkruajm p.sh Ushtrimi i pare/por duhet te kemi kujdes, duhet ta shtojm shtesen .html

dmth kja duket kshtu / Ushtrimi i Pare.html
edhe e ruani p.sh ne Desktop..e hapni dhe e shihni rezultatin

Shiko profilin e anėtarit http://californiablogla.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi