Anhack-Themostiam-HACKERS-CREW

Forumi eshte krijuar nga Themostiam.Ne kete forum do te jen aktive te gjitha temat vecanerisht ato te hacking,sepse kjo eshte arsyeja qe forumi eshte krijuar.Ju lutemi rregjistrohuni dhe na ndihmoni edhe juve duke postuar mesime te vlefshme


You are not connected. Please login or register

Phishing Tutorial

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Phishing Tutorial prej Fri Apr 11, 2008 1:12 pm

*********************
autori: Anhack
data: 23 mars 2008 / 11:50am
website: anisplanet.tk
***************************
Dy fjale te miat!

Phishing deri sa microsofti te gjej nje menyre te re per ta luftuar**Kjo menyre nuk do gjehet asnjeher-Kjo per faj se IE eshte Browseri me me bug-gjithashtu edhe te tjeret**
phishing nuk do zhduket,por per me shum kohet e fundit phishing po lulzon,
pothuajse eshte bere teknika me e mire per te vjedhur passworde dhe username,
Kjo nuk ndodh sepse phisheri ka aftesi te zgjeruara mbi hacking po sepse viktima eshte totalisht idjot rreth dijeve te kompjuterit!


Termi Phishing vjen nga fjala Fishing-qe shqip do te thot peshkim

Ne gjuhen e komjuterave,Phishing eshte nje tentativ "kriminale"per te marr informata sensitive,si
usernames,passwords dhe detajed e kartes se kreditit!
Ne fillim u shfaq ne firmat e medhaja si eBay, PayPal dhe Librat online,keto ishin shenjestrat me te piketuara.
Phishing eshte saktesisht i mbuluar nga e-mail ose mesazhet instante-(instant messaging). dhe drejtojn userat per te shkruar
detajet ne nje website.Phishing eshte nje shembull i teknikes social engineering e perdorur per tek userat budallenj...lol
Phishing i par eshte bere shum heret qe ne vitin 1987,po per her te par termi phishing eshte perdorur ne vitin 1996.


Pak histori mbi phishing e hershem!

Phishing ne AOL ishte i lidhur me komunitetin e warez dhe shkembenin programe pirate.Keto qe me von do te Phish ne AOL
rreth viteve 1990,ne kete kohe ato perdored algoritme fallco per te gjeneruar numrat e kartes se kreditit,per te krijuar
accounte ne AOL.


Phishig Zonat me te prekura!

Zonat me te prekura nga kjo teknike kan qene Mirembajtesit e bankave online, te sherbimeve me pages online, Email,
Password,Login Name,dhe shum informata te tjera!


Phishing i shmanget filterit

Kohet e fundit microsoft ka shtuar ne IE edhe anti-phishing.por phishing nuk i ndalet kesaj, do te thoni ju si?
Phisherat perdorin imazhe ne vend te textit per ta bere ate me te veshtire per anti-phisherin per te kapur textin e perdorur ne phishing emails

Anti phishing
Jan disa teknika te ndryshme per te luftuar phishing,perfshire edhe nje legjislacion +edhe teknologji te krijuara vetem
per tu mbrojtur nga phishing

Shiko profilin e anėtarit http://californiablogla.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi