Anhack-Themostiam-HACKERS-CREW

Forumi eshte krijuar nga Themostiam.Ne kete forum do te jen aktive te gjitha temat vecanerisht ato te hacking,sepse kjo eshte arsyeja qe forumi eshte krijuar.Ju lutemi rregjistrohuni dhe na ndihmoni edhe juve duke postuar mesime te vlefshme


You are not connected. Please login or register

Rekuperimi i Fileve

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Rekuperimi i Fileve prej Fri Apr 11, 2008 11:39 pm

Rekuperimi i fileve te fshire pergjithmone

Hyrje

Kur fshijme file nga disku, keta spostohen tek koshi i plerave.
Koshi i plerave nuk eshte asgje tjeter veēse nje dosje qe permban te gjitha filet e fshira, kur edhe koshin e fshijme, keta eliminohen perfundimisht.

Thame qe fshihen pergjithmone?

Ne realitet nuk eshte keshtu, fshirja e fileve nuk behet pergjithmone, por vetem pjeserisht, pasi file't edhe pse nuk shfaqen ne sistemin operativ, jane prezente ne disk. Heqja totale vjen kur keto file apo te dhena, kur mbi shkruhen nga file te tjere. Ky mekanizem na lejon te rikuperojme file (te pakten derikur nuk jane mbishkruajtur nga te tjere) nga koshi i plerave.
Sigurishte sa me pak kohe kemi qe kemi bere fshirjen "totale" aq me shume rritet probaliteti i gjetjes. Normalisht sot pc e kane diskun me disa GB, si rrjedhoje na qeteson me shume.

Si te rikuperojme file e fshire
Per te rikuperuar file't e humbura duhet te therrasim ne ndihme nje software: Drive Rescue. Ky program eshte freeware (per ta gjetur mjafton te beni nje kerkim ne Google). Me startimin e programit na shfaqet nje dritare, te cilen mund ta mbyllim duke klikuar mbi Close

http://www.tutorialpc.it/images/recup_file_1.gif

Tani si fillim zhvendosim ne Object dhe seleksionojme Drive per te zgjedhur diskunSeleksionojme diskun (nese kemi meshume se nje, zgjedhim ate qe nga i cili do rekuperojme file't e humbura) dhe shtypim OKKlikojme mbi koshin e plehrave (majtas). Software na tregon se cilat file rekuperohen, keta jane te shenuar me ngjyren jeshile (ne praktike jane ata qe jane eliminuar [fshire] nga koshi i plehrave pra teorikisht te pa rikuperueshem, por ne realitet rikuperohen)

Image

Me te gjetur file qe na duhej, mjafto ta seleksionojme (nenvizojme) dhe shtypni "Save selected directories / files to..." .
Ne kete pike duhet te qartesojme nje gje: nese kemi me shume se nje file per te rikuperuar, eshte mire te seleksionojme nje tjeter disk (nese kemi me shume se nje) ose me hapa, ne menyre qe mos te "mbishkruajme" te tjera file qe na duhet te rekuperojme.

Image

Shiko profilin e anėtarit http://californiablogla.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi